Oltu Taşı

"Her türlü strese karşı, en büyük sabır taşı

İnananların yoldaşı, Kara kehribar Oltu Taşı"

(Oltulu Şehit Bilim Adamı Tahsin Parlak)

OLTU TAŞI

Oltu Taşı genellikle siyah, koyu kahve, sarı, nadiren de gri ve yeşilimsi renktedir. Bir karbon bileşenidir. Çoğunlukla siyah renkli olanı tercih edilir. Genelde bayan takıları ve tespih üretiminde önemli bir yere sahiptir. Yüzyıllardan beri yörede genellikle tek kişilik ve babadan oğula geçen ev-atölyelerde el ve küçük çaplı aletler marifetiyle ürünler üretilmektedir. Türkiye'de 3213 sayılı Maden Kanunu'nda Oltu Taşı'nın kıymetli taşlar arasında olduğunun tescili dahi yapılmıştır.

FİZİKSEL VE KİMYASAL ÖZELLİKLERİ

Oltu Taşı'nın fiziksel ve kimyasal özellikleri incelendiğinde başlıca şu özelliklere sahip olduğu görülür: Mohs sertlik skalasına göre 3 sertliğe, 1.5 yoğunluğa sahip ve karbon içeriği yüksek olan bir yarı değerli süstaşıdır. Çıra gibi is çıkararak yanar ve geride sigara külüne benzer bir artık bırakır. Linyite göre çok bitümlü ve çok sık yapılı olmasına karşın genelde kompakt linyit olarak tanımlanabilir. Sürtünme ile elektriklenir ve hafif cisimleri çeker. Yanma esnasında aniden soğutulursa donar, camlaşır ve kalıp halini alır. Oltu Taşı, yerkabuğu içindeyken yumuşak, hava ile temas ettiğinde sertleşen, bitümce zengin kompakt bir linyit çeşididir. Erzurum ’a özgü Oltu Taşı Oltu ilçesinden güçlü koşullar altında çıkarılmakta olup, bu taş ile tespih, anahtarlık, gerdanlık, broş, küpe, saç tokası, tarak, ağızlık, yüzük, bilezik, sigaralık ve çeşitli süs eşyaları yapılmaktadır.

Oltu Taşı siyah, tıkız, parlak ve kavlı biçiminde kırıkları olan, parlatılabilen, tıraşlanabilen bir nevi linyit taşıdır. Erzurum’da Oltu Taşı, altın ve gümüşle birlikte kullanılarak çeşitli takı aksesuarları yapılmaktadır. Oltu Taşı'nın ocaktan çıkarılması ve işlenmesi oldukça zordur. Çok çabuk kırılma özelliğinden ötürü çıkarılma ve işlenmesinde özel aletler kullanılmaktadır.
Oltu Taşı; Orta çağlarda tespih, kutsal sayılan sandık, ve heykel yapımında kullanılmaktayken, XIX. yüzyılda mücevher yapımında da kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde Oltu'da üçyüzden fazla maden ocağından çıkarılmaktadır.

TEMEL ÖZELLİKLERİ

Topraktan çıktığında çok yumuşak olmasına rağmen, hava ile temas edince sertleşme özelliğine sahip,
İşlenmesi kolay,
İşlendikçe sertleşen,
Kullanıldıkça parlayan,
Genelde siyah, bazen de kahverengi,
Çıra gibi alevli bir şekilde ve is çıkararak yanan,
Sürtünme ile elektriklenmek suretiyle hafif cisimleri çeken özelliklere sahip olup,Latince ismi Jayet'tir.

ÜRÜNLER

 

Her ne kadar Oltu Taşı'ndan diğer takı aksesuarları ( yüzük, kolye, bileklik, küpe, ağızlık, v.s..) yapılsa da Oltu Taşı tespih, taşın adeta genel simgesidir. Günümüzde Oltu Taşı'nın eskiye nazaran daha az miktarda çıkarılıyor olması, piyasa fiyatını da etkilemekte ve üretilen tespihleri daha da kıymetlendirmektedir.

Oltu Taşı tespih kullanan insanların, vücutlarında birikmiş olan statik elektriği tespih çekmek suretiyle attiklarına ve bu vesileyle de stresden kurtulduklarına inanılır. Ayrıca İslâm dinine mensup müslümanlar namaz sonrası, dua öncesi yapılan veya sair zamanlarda yapılan tesbihat (zikir)esnasında sayı takibi amacıyla tespih kullanırlar. Bu amaçla üretilen tespihler " üç çevrim " diye adlandırılır. Bir çevrimli tespih otuz üç adet taneden ve bir imameden, üç çevrim tespih ise doksan dokuz adet tane ve bir imameden oluşur. Genellikle tek çevrim tespih stres atmak için, üç çevrim tespih namaz tespihatında kullanılır. Bunun dışında geniş kapsamlı ferdi olarak yapılan zikir esnasında kullanılan ve her bir çevrimi yüz adetten oluşan on çevrimlik tespihler de Oltu Taşı'ndan üretilmektedir. Bu türde olanların maliyet yüksekliği sebebiyle üretimi az yapılmaktadır.

Tespihlerin imameleri de Oltu Taşı'ndan yapılır. Tespih imamesinin uç kısmına ya bir püskül takılır veya püskül yerine madeni türden bir aksesuar takılır. Her tür tespihte tek imame kullanılır. Son yıllarda sektördeki gelişmeler kayda değer olup, üretilen tespihlerin gümüş hatta zaman zaman altın kakmalı versiyonları da ilgi çekmektedir. Erzurum'un muhtelif yerlerinde Oltu Raşı tespih satan çok sayıda işyeri mevcuttur. Özellikle tarihi Rüstem Paşa Kervansarayı'ndaki işyerleri tamamen Oltu Taşı ile ilgilidir. Taşın çıkarıldığı Oltu'da çok sayıda taş işleme atölyeleri ve ustalar bu alanda üretim yapmaktadırlar. Şehir dışına da ihracı yapılan tespihler özellikle İstanbul Kapalıçarşı'da satışa sunulmaktadır. Oltu Taşı ve imal edilen eşyalar ülke genelinde tanınma özelliğine sahiptir. Oltu Taşı'nın: maden olarak çıkarılmasından, işlenmesi, tespih haline getirilmesi, ilâve aksesuarlar eklenmesi, piyasaya arz-ı gibi aşamaların her birinden geçimini sağlamaya çalışan insanların olması nedeniyle Erzurum ekonomisine de önemli bir katkısı vardır.

Oltu Taşı TRT HABER'de

<iframe frameborder="0" longdesc="<iframe width="></iframe>" scrolling="no" src="https://www.youtube.com/watch?v=pQBpuN25IUM&t=18s">

"Oltu Taşı en önce Oltu'dan alınır. "

Erzurum'a 119 km uzaklıkta olan güzel ilçemiz Oltu'da, Oltu Taşı El Sanatları Merkezi bulunmaktadır.

 

BURÇLAR

(21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcunun 05.12.2023 Günlük Yorumu

(21 Nisan - 21 Mayıs)

Boğa Burcunun 05.12.2023 Günlük Yorumu

(22 Mayıs - 22 Haziran)

İkizler Burcunun 05.12.2023 Günlük Yorumu

(23 Haziran - 22 Temmuz)

Yengeç Burcunun 05.12.2023 Günlük Yorumu

(23 Temmuz - 22 Ağustos)

Aslan Burcunun 05.12.2023 Günlük Yorumu

(23 Ağustos - 22 Eylül)

Başak Burcunun 05.12.2023 Günlük Yorumu

(23 Eylül - 22 Ekim)

Terazi Burcunun 05.12.2023 Günlük Yorumu

(23 Ekim - 21 Kasım)

Akrep Burcunun 05.12.2023 Günlük Yorumu

(22 Kasım - 21 Aralık)

Yay Burcunun 05.12.2023 Günlük Yorumu

(22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcunun 05.12.2023 Günlük Yorumu

(22 Ocak - 19 Şubat)

Kova Burcunun 05.12.2023 Günlük Yorumu

(20 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcunun 05.12.2023 Günlük Yorumu

NAMAZ VAKİTLERİ

TAZİYELER

tümü
yukarı çık